Chirurgia

specjalista chirurg Artur Kuźniar


Od wielu lat interesuje się flebologią. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.

Specjalizuje się w leczeniu:

  • żylaków kończyn dolnych
  • żylaków odbytu
  • usuwaniu zmian skórnych
chirurg

Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje, min. biorąc udział w licznych szkoleniach, konferencjach potwierdzonych certyfikatami, zaświadczeniami oraz dyplomami.

Gabinet

Oferta gabinetu


Żylaki mogą być- pierwotne – rozwijają się samoistnie. Spowodowane są występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co zmniejsza ich odporność na rozciąganie. Rozszerzenie światła przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co umożliwia cofanie się i zaleganie większej ilości krwi, powodujące dalsze poszerzanie naczynia. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków jest zastój żylny występujący podczas długiego stania lub siedzenia, stres oraz wysiłek fizyczny. - wtórne -powstają na skutek zwiększonego przepływu krwi przez żyły powierzchowne kończyn dolnych spowodowanego niedrożnością żył głębokich. Niedrożność jest następstwem przebytej zakrzepicy. Niekiedy zwiększony przepływ może być spowodowany uszkodzeniem zastawek żył głębokich.

Żylaki są powodem wielu dokuczliwych dolegliwości. Objawy które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza to bolesne skurcze mięśni, obrzęk, ból stóp i podudzi. Dolegliwości nasilają się w ciągu dnia i ustępują częściowo podczas chodzenia i po położeniu się. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn.

Podstawą leczenia żylaków jest rozpoznanie zaawansowania choroby oraz zastosowanie najmniej inwazyjnej, a jednocześnie najskuteczniejszej metody. Poza badaniem fizykalnym najważniejszym badaniem diagnostycznym jest USG Dopler. Wykonuje się je w pozycji stojącej, na odcinku od pachwin do kostek. Jest zupełnie bezbolesne, a jego czas trwania wynosi ok. 10-25 min.
• cena badania USG Dopler układu żylnego lub tętniczego -120 zł jedna kończyna, 150 zł obie kończyny.

Polega na podaniu do żylaka leku, który powoduje zwłóknienie, a następnie jego zniknięcie. Jest to praktycznie bezbolesne. Ilość wkłuć i czas trwania zabieg zależy od ilości żylaków.

Celem zabiegu jest wyłączenie z krwioobiegu niewydolnej żyły która odpowiada za wypełnienie krwią żylaka. Zabieg polega na wprowadzeniu światłowodu do żyły odpiszczelowej przez wkłucie nieco poniżej kolana pod kontrolą USG, a następnie zamknięciu jej promieniem lasera podczas usuwania światłowodu. Zamknięcie żyły powoduje zanik towarzyszących jej żylaków. W przypadku dużych żylaków stosujemy uzupełniającą flebektomię lub skleroterapię. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań: morfologia z płytkami, parametrów krzepnięcia, grupa krwi, EKG i konsultacji z anestezjologiem

Przyczyny powstawania hemoroidów, nazywanych również żylakami odbytu, są rozległe i niezależne od wieku. Z pewnością sprzyja im siedzący, mało aktywny tryb życia – na hemoroidy często zapadają pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy oraz zapaleni gracze komputerowi. Zdarzają się również osobom jeżdżącym konno oraz kolarzom. Żylaki odbytu często idą w parze ze złą dietą – niewystarczająca ilość błonnika i zbyt małe ilości płynów mogą prowadzić do zaparć, które zmuszają błonę śluzową odbytu do nadmiernego rozciągania.

Pierwszym z objawów hemoroidów może być dokuczliwe swędzenie odbytu, które większość chorych lekceważy – a szkoda, gdyż prędkie rozpoznanie żylaków pomaga w szybkim ich wyleczeniu! Świądowi towarzyszy często podrażnienie śluzówki i sącząca się wydzielina, która sprzyja stanowi zapalnemu odbytu. Następnie pojawia się dziwne uczucie niepełnego wypróżnienia oraz śladowe ilości krwi na papierze toaletowym. Z czasem dochodzi do wypadania guzka – chory może go wyczuć w okolicy odbytu, następnie hemoroidy same się cofają. W najbardziej zaawansowanym stadium żylaki pozostają poza odbytem i konieczne jest operacyjne ich usunięcie.

Leczenie poprzedzone jest badaniem endoskopowym końcowego odcinka jelita grubego. W większości przypadków możliwe jest uniknięcie leczenia operacyjnego.

Wybór metody zależy od rodzaju zmian np.:

  • brodawki skóry
  • znamiona barwnikowe
  • wrastające paznokcie
  • gangliony
  • tłuszczakki
  • kaszaki

Zapewniamy badanie histopatologiczne

Wstrzykiwanie bezpośrednio do chorego stawu leku o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, likwidujący obrzęk, czyli ogólnie mówiąc przynoszący ulgę. Zastosowania:

  • przewlekłe bóle ze strony narządu ruchu
  • łokieć tenisisty
  • bóle barków, kręgosłupa, kolan, stóp
  • ostrogi kości piętowych

Zabieg polega na zaszyciu pod skórą preparatu aktywującego się wyłącznie po spożyciu alkoholu. Kuracja esperalem jest częścią farmakologicznej terapii awersyjnej przy leczeniu alkoholizmu. Swoim działaniem powoduje wytworzenie w podświadomości pacjenta niechęci do sięgania po alkohol.
Esperal w połączeniu z alkoholem działa bardzo toksycznie na organizm. Jeśli pacjent po zabiegu zdecyduje się na przyjmowanie alkoholu to w zależności od spożytej ilości może doprowadzić do poważnej utraty zdrowia a nawet śmierci.
Zabieg jest krótki i przeprowadzany w znieczuleniu. Jednorazowa aplikacja esperalu wystarcza na rok.

Stulejka, jest to zawężenie ujścia napletka, które uniemożliwia lub znacznie utrudnia jego ściągnięcie.

Leczenie operacyjne polega na chirurgicznym usunięciu stulejki poprzez poszerzenie zbyt wąskiego ujścia napletka. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu.

Osocze bogatopłytkowe (PRP - Plateled Rich Plasma) to preparat krwiopochodny, który jest pozyskiwany z krwi pacjenta. Jest ono bogate w komórki i czynniki wzrostu - peptydy, które pobudzają inne komórki do podziału i są potrzebne do odnowy biologicznej tkanek.
Osocze wykorzystuje się w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek oraz rewitalizacji łysienia, jak również przy leczeniu układu ruchu.

Zastosowanie osocza do wypełniania zmarszczek jest sposobem na pobudzenie tkanek skóry do regeneracji. Zabieg stworzony również dla alergików, którzy są uczuleni na składniki preparatów wypełniających zmarszczki, ponieważ preparat powstały z własnej krwi jest biologicznie obojętny i nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego poprawia jakość oraz gęstość włosów i zmniejsza ich wypadanie. Aby osiągnąć widoczne rezultaty należy wykonać 3/6 zabiegów w odstępnie 2/3 tygodni.

Koncepcja zastosowania osocza bogatopłytkowego polega na wykorzystaniu własnej krwi pacjenta jako środka wpływającego na poprawę funkcji zarówno tkanek miękkich jaki i tkanki kostnej, pobudzając ich potencjał regeneracyjny. Płytkowe czynniki wzrostu stosuje się głównie w leczeniu zmian obejmujących tkanki miękkie w celu zmniejszenia wzmożonego napięcia tkanek w okolicach stawów dotkniętych procesem chorobowym. Osocze bogatopłytkowe stosuje się w takich jednostkach chorobowych jak :

  • zespół "łokcia tenisisty"
  • zespół "kolana skoczka"
  • zapalenie lub uszkodzenia ścięgna Achillesa
  • zapalenie powięzi podeszwowej
  • urazy stożka rotatorów