Piękny uśmiech jest oznaką zdrowia, optymizmu i pewności siebie. Należy do niego dążyć prawidłowo dbając o zęby i dziąsła w czym pomaga profesjonalna opieka stomatologiczna.
Współczesna stomatologia umożliwia leczenie zębów w sposób minimalnie inwazyjny, bezbolesny, w komfortowych warunkach.
Pierwszym krokiem jest regularne badanie stomatologiczne „przegląd” zębów – najlepiej aby odbywało się co pół roku, u dzieci nawet co 3 miesiące – aby lekarz stomatolog odpowiednio wcześnie mógł rozpocząć leczenie.
Zgłaszając się na wizytę kontrolną możemy również otrzymać instruktaż higieny i wskazówki odnośnie środków najlepiej dopasowanych do potrzeb naszych zębów i dziąseł.
Raz w roku należy zgłosić się na profesjonalne oczyszczanie zębów – z kamienia nazębnego i osadów. Kamień nazębny stanowi zmineralizowaną płytkę nazębną pełną bakterii, które z czasem doprowadzają do stanu zapalnego dziąseł – może on objawiać się krwawieniem dziąseł i być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.
Zabieg oczyszczania zębów z kamienia nazębnego przeprowadza się z użyciem ultradźwięków, które rozbijają grudki kamienia, nie niszcząc przy tym zębów. Jest to zabieg bezbolesny, niezbyt długi.
Po wyżej wymienionych zabiegach zalecane jest wykonanie fluoryzacji – nałożenie specjalnego żelu/pianki działającej regenerująco na szkliwo i odsłonięte fragmenty korzeni zębów, zapobiegające nadwrażliwości.
Najpowszechniejszą chorobą zębów w Polsce jest próchnica. Cierpią na nią już małe dzieci - gdy do zainfekowania jamy ustnej dziecka bakteriami próchnicowymi dochodzi przez podawanie dziecku oblizanego przez rodzica lub opiekuna smoczka, łyżeczki lub pocałunki w okolicy ust. Dlatego tak ważne jest aby kobieta planująca ciążę lub będąca w ciąży zadbała o swoje uzębienie – gdy ona ma wyleczone zęby, istnieje mniejsze ryzyko, że u dziecka rozwinie się próchnica wczesnego dzieciństwa.
Próchnica objawia się tym, że w zębach pojawiają się ubytki – najpierw kredowobiałe plamy, następnie ciemne pomarańczowe zagłębienia, które powiększają się powodując rozmiękanie twardej struktury zęba. Taką miękką, chorą tkankę zęba należy usunąć, a powstały ubytek w zębie wypełnić materiałem stomatologicznym.
Nowoczesne materiały stomatologiczne umożliwiają odbudowę tkanek zęba w sposób estetyczny i minimalnie inwazyjny. Światłoutwadzalny materiał kompozytowy „przykleja” się do zęba dzięki czemu wzmacnia jego strukturę-zapobiega pękaniu i złamaniu ścianek zęba. Jest również dostępny w wielu odcieniach kolorystycznych dzięki czemu dentysta jest w stanie wykonać wypełnienie niemal niewidoczne.
Niestety w ramach NFZ w obrębie bocznych zębów refundowane są tylko wypełnienia amalgamatowe – srebrne.
Liczne, nieestetyczne wypełnienia w zębach bywają przeszkodą w marzeniach o pięknym uśmiechu. Można je jednak spełnić dzięki zdobyczom nowoczesnej protetyki stomatologicznej. Uśmiech „hollywoodzki” można uzyskać poprzez osłonięcie zębów koronami porcelanowymi. Korony czyli nakładki na specjalnie przez lekarza przygotowane zęby są wykonywane przez technika w laboratorium protetycznym z porcelany, lub z porcelany na metalowej podbudowie. Korony pełnoceramiczne są niemal nie od odróżnienia od prawdziwych zębów, idealnie odbijają światło bez poblasku, który czasem powoduje metal.
Zdarza się że ząb się łamie. Przyczyny mogą być różne – w wyniku urazu, wypadku – lub w wyniku bardziej prozaicznych czynności. Jednak złamanie zęba nie zawsze oznacza utratę zęba – czasem można go uratować dzięki odbudowie protetycznej. Jeżeli ząb ma stabilny korzeń można użyć go do odbudowy korony – wzmocnić wkładem, który będzie sięgał od korzenia i stanowił filar dla przyszłej korony zęba. Należy pamiętać, że aby taka odbudowa mogła się udać to korzeń musi być prawidłowo wyleczony endodontycznie (przyjść leczenie kanałowe) i nie może być zbyt zniszczony – o tym czy nadaje się do odbudowy zawsze decyduje lekarz.
W zależności od ilości brakujących zębów można je uzupełnić na stałe – wykonując most na sąsiednich zębach – lub gdy brakuje wielu zębów, wykonując protezę.
Proteza jest uzupełnieniem ruchomym-można je wkładać i wyciągać z jamy ustnej. Może być wykonana w całości z akrylu (różowego plastiku) lub na metalowym szkielecie-proteza szkieletowa. Ze względu na wygodę użytkowania i trwałość do lepszych rozwiązań należą protezy szkieletowe – dzięki specjalnym klamrom siły żucia są przenoszone za zęby własne pacjenta, a nie na dziąsła i błonę śluzową – jak ma to miejsce podczas użytkowania protez akrylanowych osiadających (wykonywanych w ramach NFZ). Taka proteza jest stabilniejsza i podczas lat użytkowania nie powoduje uszkodzenia sąsiednich zębów.
Do nowych rozwiązań należą protezy elastyczne, które są wykonywane z elastycznego tworzywa akrylanowego – ich klamry są w kolorze dziąseł więc nie są tak widoczne jak metalowe, jak również dzięki elastyczności tworzywa wygodnie się je zakłada i ściąga.